Offering you a complete choice of products which include gi octagonal pole, single arm gi octagonal pole for street, g i octagonal street light pole, 4meter octagonal gi pole, street light octagonal pole and 4meter gi octagonal poles.
₹ 5800 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 8 m |
| Height | 8 m |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Usage/Application | Street |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Brand | SEC |
| Pole Thickness | 3 mm |
| Top Diameter | 70 mm |
| Bottom Diameter | 130 mm |
| Base Plate Thickness | 12 mm |
8m GI Octagonal Pole is commonly used for outdoor lighting, power distribution, telecommunications, and other infrastructure applications.
Features:
Optional Accessories:
Specifications:
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 9 m |
| Height | 9 M |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 155 mm |
| Usage/Application | Highway |
| Brand | SEC |
| Pole Thickness | 3 mm |
| Top Diameter | 70 mm |
| Bottom Diameter | 155 mm |
| Base Plate Thickness | 16 mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 10 m |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 155 mm |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Galvanizing | Hot Dip Galvanized |
| Usage/Application | Highway |
| Height | 10 Meter |
| Pole Thickness | 3 mm |
| Bottom Diameter | 155 mm |
| Top Diameter | 70 mm |
| Base Plate Thickness | 16mm |
| Brand | SEC |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 4m |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Galvanizing | Hot Dip Galv 65 µm |
| Arm Type | Single Arm |
| Mounting Type | Foundation Bolts |
| Door Opening | Single Door |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 6 m |
| Height | 6m |
| Pole Shape | Octagonal |
| Usage/Application | Street |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Pole Thickness | 3 mm |
| Brand | SEC |
| Top Diameter | 70 mm |
| Bottom Diameter | 130 mm |
| Base Plate Thickness | 12 mm |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 4m |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Galvanizing | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | Bracket Arm |
| Mounting Type | Foundation Bolts |
| Door Opening | Single Door |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 6 m |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Pole Shape | Octagonal |
| Material | Galvanized Iron |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Pole Thickness | 3 mm |
| Wall Thickness | 2.5 mm |
| Galvanizing | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | Round |
| Pole Type | Round |
| Usage/Application | Highway |
| Surface Finish | Hot-Dip Galvanized |
| Height | 6 Meter |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 8 m |
| Pole Shape | Octagonal |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Material | Galvanized Iron |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Galvanizing | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | Double Arm |
| Mounting Type | Foundation Bolts |
| Door Opening | Single Door |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 10 m |
| Pole Shape | Octagonal |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 155 mm |
| Arm Type | Double Arm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Galvanizing | Hot Dip Galv 65 µm |
| Mounting Type | Foundation Bolts |
| Door Opening | Single Door |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 5200 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 7 m |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | Single Arm |
| Mounting Type | Foundation Bolts |
Our specifically engineered Galvanized Octagonal Pole are manufactured with duly segregated and procured top class raw materials. We do not compromise the quality of raw-material at all, we rather manufacture this product owing to deliver prolonged durability.
Corrosion resistance, easy installation and trendy outlook are few attractive features to look out for in our octagonal poles. The poles are duly fabricated from Iron and steel which offers strong structure. The poles primary utilization is for street lighting purposes and for installation of wires.
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 7 m |
| Height | 7 |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Wall Thickness | 2.5 mm |
| Galvanizing | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | Bracket Arm |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Usage/Application | Highway |
| Surface Finish | Galvanized |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 8800 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 10 m |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 155 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Galvanizing | Hot Dip Galv 80 µm |
| Arm Type | Single Arm |
| Mounting Type | Foundation Bolts |
| Door Opening | Single Door |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 5200 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 6 m |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Galvanizing | Hot Dip Galv 65 µm |
| Arm Type | Single Arm |
| Mounting Type | Foundation Bolts |
Minimum order quantity: 50 Piece
Nitin Aggarwal (Proprietor)
Shree Engineering Company
Mohan Nagar, 253, INDL Area, Rajendra Nagar
Ghaziabad - 201007, Uttar Pradesh, India