Providing you the best range of gi light pole, 6 m dual arm gi lighting pole, 7 m single arm light pole, round lightingpole for street and lighting poles with effective & timely delivery.
₹ 5200 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 7 m |
| Height | 7 |
| Pole Shape | Octagonal |
| Arm Type | Bracket Arm |
| Usage/Application | Lighting |
| Shape | Octagonal |
| Galvanizing | Hot Dip Galvanized |
| Brand | SEC |
| Diameter | 70mm,130mm,3mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 4200 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 6 m |
| Pole Shape | Octagonal |
| Arm Type | Double Arm |
| Galvanizing | Hot Dip Galvanized |
| Mounting Type | Bottom Plate |
| Door Opening | With Door |
| Application | Street Lighting |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 5200 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 7 m |
| Pole Shape | Octagonal |
| Material | Galvanized Iron |
| Pole Thickness | 3 mm |
| Arm Type | Single Arm |
| Surface Finish | Hot-Dip Galvanized |
| Mounting Type | Foundation Bolt |
Minimum order quantity: 50 Piece
| Gi Octagonal Pole is commonly used for outdoor lighting,power distribution,telecommunications,and other infrastructure Applicatins.Features:Sleek, Modern designs for sesthetic appeal rust and corrosion resistant easy installation and low maintenace Long lasting and durable optional Accessories: |
₹ 5200 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 8 m |
| Pole Shape | Octagonal |
| Material | Galvanized Iron |
| Pole Thickness | 3 mm |
| Arm Type | Single Arm |
| Surface Finish | Hot-Dip Galvanized |
| Mounting Type | Foundation Bolt |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 9 Meter |
| Pole Type | Octagonal |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Arm Type | Single Arm |
| Application | Street Lighting |
| Finish | PU Painted |
| Bottom Diameter | 155 mm |
| Top Diameter | 70 mm |
| Thickness | 3 mm |
Nitin Aggarwal (Proprietor)
Shree Engineering Company
Mohan Nagar, 253, INDL Area, Rajendra Nagar
Ghaziabad - 201007, Uttar Pradesh, India