Providing you the best range of double arm 7m gi octagonal pole for highwayy, gi octagonal pole, led street light octagonal pole, 3 m octagonal pole, double arm octagonal street light pole for highway use and round 7 meter octagonal pole, for street with effective & timely delivery.
₹ 5200 / Piece Get Latest Price
| Material | Galvanized Iron |
| Pole Height | 7 m |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Height | 7 Meter |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Usage/Application | Industrial Facilities |
| Brand | SEC |
| Diameter | 70/130/3mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 7 m |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Usage/Application | Highway |
| Height | 7 m |
| Brand | SEC |
| Bottom Diameter | 130 mm |
| Base Plate Thickness | 12 mm |
| Pole Thickness | 3 mm |
| Top Diameter | 70 mm |
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 5 m |
| Height | 5m |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Brand | SEC |
| Pole Thickness | 3 mm |
| Top Diameter | 70 mm |
| Bottom Diameter | 130 mm |
| Base Plate Thickness | 12 mm |
Minimum order quantity: 50 Piece
5m GI Octagonal Pole is commonly used for outdoor lighting, power distribution, telecommunications, and other infrastructure applications.
Features:
Optional Accessories:
Specifications:
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 4 |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Galvanizing | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | Bracket Arm |
| Mounting Type | Foundation Bolts |
| Door Opening | Single Door |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 6900 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 9 m |
| Material | Galvanized Iron |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 155 mm |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Height | 9 m |
| Usage/Application | Public Spaces |
| Brand | SEC |
| Diameter | Top 70mm, Bottom-155mm,Thicknes-3mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 5200 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 7 m |
| Pole Shape | Octagonal |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Arm Type | Bracket Arm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Mounting Type | Foundation Bolts |
| Door Opening | Single Door |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Pole Type | Octagonal Pole |
| Pole Height | 6 m |
| Material | GI |
| Finish | Hot Dip Galvanised |
| Arm Type | Single Arm |
| Mounting Base | Plate Base |
| Top Diameter | 60 mm |
| Bottom Diameter | 100 mm |
| Usage | Highway CCTV |
Minimum order quantity: 50 Piece
Nitin Aggarwal (Proprietor)
Shree Engineering Company
Mohan Nagar, 253, INDL Area, Rajendra Nagar
Ghaziabad - 201007, Uttar Pradesh, India