Offering you a complete choice of products which include dual-arm street lighting poles, mild steel solar octagonal pole, for street lighting, 7m single arm street light pole, solar light pole, solar street light pole and hot dip galvanized street light pole.
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 9 m |
| Pole Shape | Octagonal |
| Material | Galvanized Iron |
| Pole Thickness | 3 mm |
| Arm Type | Double Arm |
| Surface Finish | Hot-Dip Galvanized |
| Mounting Type | Foundation Bolt |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 7 m |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Pole Shape | Octagonal |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Pole Thickness | 3 mm |
| Arm Type | Single Arm |
| Surface Finish | galvanized |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Usage/Application | Street |
| Height | 7 Meter |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 7 m |
| Pole Type | Octagonal |
| Pole Shape | Octagonal |
| Material | Galvanized Iron |
| Pole Thickness | 3 mm |
| Application | Street Lighting |
| Arm Type | Single Arm |
| Surface Finish | Hot-Dip Galvanized |
₹ 1100 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 6 m |
| Pole Type | GI pipe |
| Material | Galvanized Iron |
| Coating | Paint coated |
| Arm Type | Round |
| Usage Area | Roadside |
| Pole Shape | Straight |
Height - 6 Meter (20 Feet) Thickness - 1.4 mm Pole OD - 76 mm (2.5 Inch) Weight - 15.5 Kg Finishing- Superior Finish Anti-rust coating Corrosion Property- Greater resistance to corrosion
Strong construction
Easy to Install
High strength
Rust resistance
Best grade material used
Flawless finish
Quality tested
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 5 m |
| Pole Type | GI pipe |
| Material | Galvanized Iron |
| Coating | Paint coated |
| Arm Type | Round |
| Suitable Wattage | Up to 12 W |
| Usage Area | Roadside |
| Pole Shape | Straight |
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 9 m |
| Height | <9 M |
| Pole Shape | Octagonal |
| Pole Class | Octagonal Pole |
| Material | Galvanized Iron |
| Top Diameter | 70 |
| Pole Type | Round |
| Usage/Application | Outdoor |
| Surface Finish | mild Steel |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 7 m |
| Pole Shape | Octagonal |
| Material | Galvanized Iron |
| Pole Thickness | 3 mm |
| Arm Type | Single Arm |
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 5 m |
| Height | 5m |
| Pole Shape | Octagonal |
| Arm Type | Single Arm |
| Shape | Octagonal |
| Brand | SEC |
| Diameter | Top-70mm ,Bottom1-30mm,Thickness-3mm |
| Usage/Application | Street Light |
Minimum order quantity: 100 Piece
Nitin Aggarwal (Proprietor)
Shree Engineering Company
Mohan Nagar, 253, INDL Area, Rajendra Nagar
Ghaziabad - 201007, Uttar Pradesh, India