Pioneers in the industry, we offer tubular street light poles, galvanized iron 6m gi pole solar street lighting pole, 6m solar gi tubular pole, 6m gi tubular pole for solar light and solar tubular street light pole from India.
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 6 m |
| Height | 6 M |
| Pole Shape | Tubular |
| Pole Thickness | 2 mm |
| Surface Finish | Hot-Dip Galvanized |
| Brand | K-Lite |
| Mounting Type | Foundation Bolt |
| Material | GI |
₹ 1600 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 6 m |
| Pole Type | Tubular |
| Material | Galvanized Iron |
| Arm Type | No arm |
| Pole Shape | Straight |
| Coating | GI coated |
| Galvanizing | GI |
| Application | Solar Street Light |
| Suitable Wattage | 15 W to 24 W |
| Mounting Type | grounding |
| Door Opening | Without Door |
| Usage Area | Roadside |
Minimum order quantity: 50 Piece
Height - 6 Meter (20 Feet) Thickness - 1.4 mm Pole OD - 76 mm (2.5 Inch) Weight - 15.5 Kg Finishing- Superior Finish Anti-rust coating Corrosion Property- Greater resistance to corrosion
Strong construction
₹ 1600 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 6 m |
| Pole Shape | Round |
| Arm Type | No Arm |
| Galvanizing | Hot Dip Galvanized |
| Application | Solar Street Light |
| Mounting Type | ground |
| Door Opening | Without Door |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 6 m |
| Height | 6 m |
| Top Across Flats | 76 |
| Bottom Across Flats | 76 |
| Shape | Tubular |
| Usage/Application | Street |
| Brand | SEC |
| Diameter | 76 mm |
| Weight | 11 kg |
| Thickness | 1 mm |
| Material | GI |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 5 m |
| Height | 5m |
| Top Across Flats | 76 |
| Bottom Across Flats | 76 |
| Usage/Application | Solar Street Light |
| Shape | Tubular |
| Brand | SEC |
| Diameter | 76 mm |
| Material | GI |
| Weight | 9 kg |
| Thickness | 1 mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
Nitin Aggarwal (Proprietor)
Shree Engineering Company
Mohan Nagar, 253, INDL Area, Rajendra Nagar
Ghaziabad - 201007, Uttar Pradesh, India